sie
20
Pytanie, które zadajesz najczęściej Trenerowi FRIS®
Jakie pytanie jest najczęściej zadawane Trenerowi FRIS®?
Czy dowiem się, co mam robić – jaką drogę zawodową wybrać, czy zostać w tej pracy, czy ją zmienić?
Najwięcej e-maili dostaję właśnie z tego typu pytaniami, od ludzi pogrążonych w wątpliwościach, nie mających pomysłu na siebie lub sparaliżowanych przy rozważaniu różnych opcji.
Świetnie rozumiem te pytania i dylematy, sama przeszłam długą drogę poznawania siebie i poszukiwań takiego zajęcia, w którym poczuję, że naprawdę wykorzystuję swój potencjał. Poszukiwanie swojej drogi jest tematem, o którym najczęściej piszę, robię warsztaty i z którym pracuję coachingowo.
Jedną z moich kluczowych motywacji zagłębienia się w ten temat jest aspekt jakości życia, na którą praca zawodowa ma tak ogromny wpływ.
Psychologia już od dawna mówi, że praca niezgodna z naszym profilem wewnętrznym naraża nas w najlepszym wypadku na marnotrawstwo talentu, a w najgorszym na permanentny stres.
Mam wrażenie, że najważniejszym zadaniem, jakie mamy do zrobienia w temacie wyborów zawodowych, jest upewnić się, że są one rzeczywiście nasze. W świecie, w którym chcąc czy nie, pochłaniamy gigabajty komunikatów, reklam i marketingu, zaczynamy myśleć o tym, czego chcemy i kim jesteśmy poprzez pryzmat trendów, blichtru i tego, co aktualnie jest na topie.
Poznanie samego siebie i upewnienie, że rzeczywiście jesteśmy autorami własnych ambicji wydaje mi się być pierwszym i najważniejszym krokiem do udanej drogi zawodowej.
Co zatem trzeba wiedzieć, żeby jak najbardziej zawęzić pole poszukiwań oraz jak może ci w tym pomóc FRIS®?
1. Kiedy tracisz poczucie czasu?
Węgierski psycholog Mihály Csíkszentmihályi jest twórcą pojecia FLOW. Polskie tłumaczenie brzmi niestety dość hydraulicznie: „przepływ”. Ja preferuję określenie, którego używa FRIS® – „stan uskrzydlenia” :) To ten moment, kiedy godziny, które spędzasz nad zadaniem, zamieniają się w nieodczuwalną w miarach czasu, przestrzeń całkowitego zanurzenia w tym, co robisz. To jest to, czego wszyscy szukamy w pracy zawodowej. Kiedy ktoś mówi o swojej pracy w kategoriach przyjemności – możesz być pewien, że doświadcza stanu flow. Nie wie, kiedy minęło te osiem godzin, zapomina zjeść czy nawet pójść do toalety. Ja często pracuję w domu i swoje flow przeliczam na spalone czajniki ;)
Warto zauważać, kiedy wchodzimy w stan uskrzydlenia. Każdy szczegół jest ważny: jakie to zadania, jakie towarzyszą im okoliczności, jaka jest pora dnia, czy jesteś sam, czy w zespole, itp. Jeżeli nigdy nie doświadczyłeś tego stanu, Mihály Csíkszentmihályi mówi, że aby go osiągnąć trzeba spełnić dwa warunki: wybrać ambitne zadanie oraz w pełni wykorzystać swoje naturalne predyspozycje. Pierwszy element z reguły nie jest dla nikogo problemem, lecz drugi często powoduje konsternację…
Naturalne predyspozycje to te drogi i sposoby działania, które wybierasz sam, kiedy nie ma żadnych ograniczeń, nacisków i instrukcji. FRIS® pomaga zrozumieć, jak funkcjonuje Twój naturalny sposób myślenia, jakiego typu działania wybierasz najchętniej, a tym samym – w jakich sytuacjach, zważywszy na swoje preferencje, masz szansę wejść w stan flow.
2. Jaką masz potrzebę doznań?
Każdy z nas ma określoną wydolność przetwarzania stymulacji. Jeden budząc się rano włącza radio, telewizor i mówi do siebie. Drugi włącza jedynie ekspres do kawy, a na zadających pytania domowników spogląda jak na wrogie siły. Każdy z nas ma określony optymalny poziom aktywacji, który gwarantuje komfortowe przejście przez dzień pracy. Uważam, że to jedna z ważniejszych informacji, jakie powinieneś zrozumieć na swój temat wybierając swój zawodowy świat. Jesteś ekstrawertykiem czy introwertykiem? Jeśli znajdziemy się razem na plaży, to pierwsze kroki skierujesz do najniżej pochylonej palmy, pod którą możesz spokojnie poczytać, czy pójdziesz ustalić, o której możesz popływać na nartach wodnych? Zrozumienie swojego zapotrzebowania na stymulację gwarantuje zawężenie listy potencjalnych miejsc pracy i obszarów zawodowych.
3. Czy znasz swój umysł?
Poznanie cech swojego umysłu jest naprawdę bardzo ważne. Poznając swoje możliwości i ograniczenia możesz sprawniej działać i uczyć się. Sposób, w jaki podchodzisz do zadań intelektualnych jest bardzo ważną wskazówką mówiącą, w jakich sytuacjach zawodowych poczujesz swoją skuteczność, a tym samym przyjemność z pracy. To, czy wolisz dogłębnie przeanalizować problem poszukując rozwiązania, czy też masz podejście praktyczne i szukasz najprostszych dróg do celu, ma ogromne znaczenie dla Twojej pracy. W działaniu również przejawiasz swój indywidualny styl. Lubisz działać ostrożnie czy ryzykownie? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób oceniasz informacje i jak podejmujesz decyzje. Ignorowanie swojego typu umysłowości jak powiedział wybitny polski psycholog prof. Czesław Nosal, jest nie tylko oczywistym marnotrawieniem talentów, ale także obniża skuteczność działania. Tu z pomocą przychodzi FRIS®, który diagnozuje, nazywa i w prosty sposób opisuje właśnie style poznawcze.
4. Uważaj na prestiż
Mam wrażenie, że wystarczająco dużo zostało już powiedziane na temat zainteresowań, robienia list tego, co lubimy robić, zwracania uwagi na to, co nas kręci i co robimy zamiast tego, co powinniśmy robić. Świadomie pomijam ten punkt, ale za to chcę zwrócić waszą uwagę na coś, o czym mówi się znacznie mniej.
Jedną z pułapek, w jaką wpadamy rozmyślając o kierunku rozwoju zawodowego, jest prestiż. Jeśli myślisz o swojej pracy wyłącznie w kontekście statusu, jaki może ci przynieść, jest mało prawdopodobne, że ten kierunek rzeczywiście da ci spełnienie i urzeczywistnienie twojego potencjału. Prestiż to taki konstrukt, który wypacza twoje przekonania o tym, co naprawdę lubisz i popycha cię w myślenie o tym, co chciałbyś lubić oraz co jest najbardziej warte lubienia… Przykład, który zawsze w tym temacie przychodzi mi do głowy, to studiowanie medycyny dla statusu bycia lekarzem, a nie z potrzeby niesienia pomocy. Ponadto pożądanie prestiżu odwodzi cię od tego, co jest esencją pracy, jej właściwym procesem. Daje ci za to iluzoryczny obraz medialnych migawek i ani słowa o tym, jak rzeczywiście wygląda ta praca, jaki ciężar ze sobą niesie, jakich poświęceń wymaga. Paul Graham, znany programista, przedsiębiorca i pisarz mówi wręcz, że jeśli masz dylemat pomiędzy dwoma zawodami, a jeden jest bardziej prestiżowy, to powinieneś wybrać ten drugi. Może to być znak, że masz dla tej pracy dużo więcej podziwu i sympatii.
Nie polecam wam drogi, która zaspokaja potrzebę stania się tym, kim wydaje się wam, że powinniście być. Warto natomiast szukać tej, która jest jak najbardziej w zgodzie z wami, z waszym profilem wewnętrznym, wartościami i prawdziwymi ambicjami. Prestiż znacznie szybciej przyjdzie do tych, którzy szczerze i dobrze wykonują swoją pracę.