FRISBlog FRISKwarantanna z czterech perspektyw… poznawczych


maj

11

Małgorzata J. Podolecka  |  Partner, w działaniu Idealista

Kwarantanna z czterech perspektyw… poznawczych

Z nowym musieliśmy się oswoić z dnia na dzień. Pierwsze tygodnie kwarantanny mogły mieć dla nas dość typowy przebieg – od buntu do akceptacji. Gdzie jesteśmy teraz? Różnie. To zależy jak pandemiczne zmiany wpłynęły na naszą codzienność. Na pewno wciąż są lepsze i gorsze dni. Mimo wszystko mamy nadzieję, że jesteście w dobrej formie i w punkcie, w którym można już podejść do wyzwań związanych z kwarantanną ze spokojniejszym sercem i umysłem. Życie rozdało karty inaczej, gra jest nowa, a jej zasad powoli się uczymy. Proponujemy Wam spojrzenie na tę sytuację z różnych perspektyw poznawczych, może wypróbujecie inne sposoby działania niż na co dzień? Jeśli poznaliście już swój profil poznawczy, zwróćcie szczególną uwagę na mniej aktywne perspektywy. Strategie poznawcze nie muszą być zgodne z naszym stylem myślenia. I właśnie wtedy, gdy nie są, mogą stać się wsparciem w sytuacjach, które nas przerastają.

Perspektywa Faktów

Styl Myślenia, w którym dominuje perspektywa faktów to Zawodnik.

Wskazówki od Zawodnika na czas kwarantanny:

 1. Ogranicz konsumpcję informacji tylko do wiarygodnych źródeł. Pilnuj zarówno jakości, jak i ilości konsumowanych wiadomości na temat wirusa. Szczególnie, jeśli masz słabą odporność psychiczną, lub tendencję do stanów lękowych, warto ograniczyć szukanie faktów do praktycznych kawałków wiedzy. To są te informacje, które dotyczą strefy naszego wpływu. Jak można się zarazić, a jak na pewno nie, jak dobrze umyć ręce, jak zrobić maseczkę – to są przykłady informacji, które mają znaczenie z punktu widzenia dbania o zdrowie nasze i innych, a także z punktu widzenia użyteczności. Czyli odpowiedzi na pytania: co muszę wiedzieć, jak zrobić, co robić, czego nie robić.
 2. Oceniaj informacje chłodno i zatrzymuj się na konkretach. Unikaj nadinterpretacji i dywagacji w kwestiach, na które nie masz wpływu. To prowadzi do frustracji, a w rezultacie do obniżenia nastroju.
 3. Sprawdź w jaki sposób możesz załatwiać sprawy, które do tej pory wymagały wychodzenia z domu, zapisz odpowiednie kontakty, strony internetowe, numery telefonów.
 4. Utrzymuj się w postawie sprawczości. Codziennie jest coś, co możesz zrobić, by poprawić dzień sobie i innym.
 5. Zadzwoń do Zawodnika, jeśli chcesz wiedzieć jak skutecznie i szybko zareagować na wymagania kwarantanny, bez zagłębiania się w emocjonalne niuanse.

Perspektywa Relacji

Styl Myślenia, w którym dominuje perspektywa relacji to Partner.

Wskazówki od Partnera na czas kwarantanny (mniej lub bardziej adekwatne, w zależności od Twojej sytuacji osobistej):

 1. Jeśli kwarantannę odbywasz sam: wykorzystaj wszystkie dostępne sposoby komunikacji z bliskimi i znajomymi. Jeśli w związku z wirusem masz teraz więcej czasu, sprawdź kto jeszcze jest w podobnej sytuacji. Może uda Ci się zgłębić kilka relacji, które były do tej pory powierzchowne. Właśnie z powodu wolnego czasu wszystkich zainteresowanych…
 2. Poznaj na nowo członków rodziny. Jedzcie razem posiłki, odłóżcie telefony, wspierajcie się grami, które uruchamiają ciekawe rozmowy. Codzienne automatyczne działania mogą wprowadzić w bardzo schematyczne interakcje. Wybici teraz z normalnego rytmu dnia, spróbujcie zadać sobie pytania z zupełnie innej szuflady :)
 3. Jeśli w twoich najbliższych relacjach było dużo niedomówień i konfliktów, są przynajmniej dwie drogi do rozejmu. Jeśli czujecie się gotowi i na siłach, wykorzystajcie czas w domu na rozmowy. Taka rozmowa może trwać wiele dni. Wyznaczcie na to czas, nie oczekujcie rozwiązań od razu i zabezpieczcie dwa oddzielne kąty, żeby moc temat przegryźć także w samotności. Jeśli jednak to nie jest dobry czas na zagłębianie się w może nawet i wieloletnie tarcia, ustalcie na czas kwarantanny zawieszenie broni. W obu sytuacjach można także skorzystać z pomocy specjalisty, psychoterapeuty czy mediatora. Bez problemu znajdziecie teraz kogoś, kto pracuje online.
 4. Uruchom strategie wewnętrzne, które pozwolą ci na dystans do siebie i bezinteresowną koncentrację na potrzebach innych osób. Jeśli jesteś w tym temacie nowy :), proponuję takie ćwiczenie. Każdego dnia wybierz jedną osobę, której poświęcisz więcej uwagi, zorientuj się czego może teraz potrzebować, spróbuj wesprzeć w ramach swoich możliwości.
 5. Zadzwoń do Partnera, jeśli potrzebujesz wsparcia w trudnych sytuacjach relacyjnych i potrzebujesz, żeby wysłuchał Cię ktoś z zewnątrz rodzinnego kręgu.

Perspektywa Idei

Styl Myślenia, w którym dominuje perspektywa idei to Wizjoner.

Wskazówki od Wizjonera na czas kwarantanny:

 1. Spójrz na sytuację kwarantanny jak na wyzwanie kreatywne. Może trzeba przemeblować mieszkanie, zmienić funkcję pomieszczeń, by lepiej odpowiadały na codzienne wyzwania związane z izolacją. Może trzeba zaprojektować dzieciom nowe rozrywki (lub pod tym pretekstem dla siebie :). A może zamiast brać się za pisanie książki (jak wszyscy :) nagraj video z całą rodziną dla przyszłych pokoleń. Możliwości zrobienia czegoś niekonwencjonalnego są nieskończone.
 2. Spójrz na to czym się zajmujesz offline w kontekście transformacji na online. Jeśli czujesz opór przed spojrzeniem na swoją pracę na nowo, zaangażuj w to wyzwanie kogoś, kto zajmuje się czymś zupełnie innym niż ty i nie zna ograniczeń twojej branży. Ignorancja to często doskonały punkt wyjścia do świetnych rozwiązań.
 3. Jeśli twoja praca jest ze swojej natury offline i jesteś na przymusowym urlopie, dokop się do zakurzonych zainteresowań. Może kwarantanna poza ograniczeniami, otworzyła też jakieś furtki do nowych tematów, które warto odwiedzić. Być może jest jakiś temat, który rozbudza twoją ciekawość, ale dotąd nie miałeś na niego czasu. A jeśli nie, skorzystaj z dostępnych webinarów online i wybierz kilka najbardziej abstrakcyjnych dla Ciebie tematów, zobacz do czego Cię zainspirują :)
 4. Wejdź w postawę ciekawości i odkrywania świata na nowo. Zakwestionuj przekonanie, że nowe i nieznane jest gorsze od tego, co znasz.
 5. Zadzwoń do Wizjonera, jeśli potrzebujesz zmierzyć się z nieznanym i uruchomić w sobie spontaniczność.

Perspektywa Struktur

Styl Myślenia, w którym dominuje perspektywa struktur to Badacz.

Wskazówki od Badacza na czas kwarantanny:

 1. Nowa rzeczywistość może wymagać nowego planowania. Szczególnie jeśli przeniosłeś się na pracę zdalną, ustal ze sobą nową rutynę. W domu łatwo o rozlanie się czasu pracy na całą dobę. Niska determinacja w ciągu dnia, wydłużanie przerw, przeciąganie pracy na godziny nocne i weekendy. To wszystko czyha po kątach domowego biura, jeśli nie ustalimy ze sobą konkretnego harmonogramu.
 2. Nie działaj gwałtownie, wyznacz sobie czas na ułożenie planu B na przedłużającą się kwarantannę. Zanotuj wszystko co musisz zrobić, żeby dobrze funkcjonować zawodowo w tym czasie. Nawet jeśli sprawy wrócą wkrótce do normy, warto mieć wdrożone rozwiązania na wypadek podobnych sytuacji w przyszłości. Nie odkładaj zatem działań długoterminowych, uczenia się na nowo jak funkcjonować w „czasach zarazy”. Może nowe rozwiązania nie przydadzą się teraz, ale na pewno będziesz spał spokojniej wiedząc, że masz plan awaryjny, gdy życie w ten sposób zaskakuje.
 3. Zweryfikuj wszystkie plany, które w związku z kwarantanną uległy zmianie. Zrób przegląd kalendarza, sprawdź co jeszcze możesz odwołać bezkosztowo, zanim będzie za późno. Zapytaj o możliwość wydłużenia okresu odstąpienia od umów.
 4. Zweryfikuj swoje zobowiązania. Zorientuj się w nowych regulacjach prawnych, możliwościach umorzenia, odroczenia zobowiązań, czy doraźnej pomocy dla ciebie i twojej działalności.
 5. Zadzwoń do Badacza, jeśli ocean nowych danych do przetworzenia Cię przerośnie, lub jeśli nie masz pewności, czy o wszystkim pomyślałeś.

Pandemia

Pandemia z greckiego to – „cała ludność”. Pamiętajmy, że jesteśmy w tym wszyscy. A teraz chyba bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej potrzebujemy wszystkich czterech perspektyw, żeby wytrwać w tej dziwnej rzeczywistości w dobrej formie. Wspierajmy się nawzajem. I oby do szybkiego zobaczenia w biurze, parku i na plaży.

malgorzata-podolecka-trener-FRIS

Małgorzata J. Podolecka

Redaktor bloga FRIS®
Certyfikowany Trener FRIS®

X
lub
Hej, chcesz lepiej poznać FRIS?
Zapisz się na FRISletter i otrzymuj:
- bezpłatne zaproszenia do nowych badań FRIS,
- porady i sztuczki jak wykorzystać FRIS w praktyce,
- plany rozwoju FRIS - pomysły, produkty i narzędzia,
- informacje o najnowszych warsztatach i szkoleniach.
lub
Zapisz się na FRISletter!
- bezpłatne zaproszenia do nowych badań FRIS,
- porady i sztuczki jak wykorzystać FRIS w praktyce,
- plany rozwoju FRIS - pomysły, produkty i narzędzia,
- informacje o najnowszych warsztatach i szkoleniach.
FRISletter
nowości o FRIS na Twój email:
lub szybciej:
Co wysyłamy we FRISletter? - promocje na produkty i usługi FRIS
- bezpłatne zaproszenia do nowych badań
- najnowsze warsztaty i szkolenia
- nowości we FRIS, pomysły i produkty
FRISletter
nowości o FRIS na Twój email:
lub szybciej:
Co wysyłamy we FRISletter? - promocje na produkty i usługi FRIS
- bezpłatne zaproszenia do nowych badań
- najnowsze warsztaty i szkolenia
- nowości we FRIS, pomysły i produkty
FRISletter
nowości o FRIS na Twój email:
lub szybciej:
Co wysyłamy we FRISletter? - promocje na produkty i usługi FRIS
- bezpłatne zaproszenia do nowych badań
- najnowsze warsztaty i szkolenia
- nowości we FRIS, pomysły i produkty
lub szybciej:
Chciałbyś lepiej poznać FRIS?
Zobacz czym zasilamy nasz Newsletter:
- bezpłatnymi zaproszeniami do nowych badań
- promocjami na produkty i usługi
- poradami i sztuczkami jak stosować FRIS
- informacjami o najnowszych szkoleniach
- nowościami, pomysłami i planami rozwoju FRIS
lub szybciej:
Chciałbyś lepiej poznać FRIS?
- bezpłatne zaproszenia do nowych badań
- promocje na produkty i usługi
- porady i sztuczki jak stosować FRIS
- informacje o najnowszych szkoleniach
- nowości, pomysły i plany rozwoju FRIS
Chciałbyś lepiej poznać FRIS?
- bezpłatne zaproszenia do nowych badań
- promocje na produkty i usługi
- porady i sztuczki jak stosować FRIS
- informacje o najnowszych szkoleniach
- nowości, pomysły i plany rozwoju FRIS
Chciałbyś lepiej poznać FRIS?
Zapisz się na FRISletter, aby otrzymywać od nas informacje o promocjach, szkoleniach oraz ważnych wydarzeniach we FRIS.
Chciałbyś lepiej poznać FRIS?
- bezpłatne zaproszenia do nowych badań
- promocje na produkty i usługi
- porady i sztuczki jak stosować FRIS
- informacje o najnowszych szkoleniach
- nowości, pomysły i plany rozwoju FRIS
lub szybciej:
Chciałbyś lepiej poznać FRIS?
Zobacz czym zasilamy nasz Newsletter:
- bezpłatnymi zaproszeniami do nowych badań
- promocjami na produkty i usługi
- poradami i sztuczkami jak stosować FRIS
- informacjami o najnowszych szkoleniach
- nowościami, pomysłami i planami rozwoju FRIS
Szkolenia certyfikacyjne FRIS®
zapisy na nowy sezon wystartowały!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS®
zapisy na nowy sezon wystartowały!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS®
zapisy na nowy sezon wystartowały!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS®
zapisy na nowy sezon wystartowały!
lub szybciej:
Najświeższe informacje o FRIS
W newsletterze wysyłamy:
- bezpłatne zaproszenia do nowych projektów
- artykuły i wskazówki o FRIS
- najnowsze szkolenia i wydarzenia
- nowości, pomysły i nasze plany rozwoju
Chciałbyś lepiej poznać FRIS?
- bezpłatne zaproszenia do nowych badań
- promocje na produkty i usługi
- porady i sztuczki jak stosować FRIS
- informacje o najnowszych szkoleniach
- nowości, pomysły i plany rozwoju FRIS
Chciałbyś lepiej poznać FRIS?
Otrzymuj nowości, bezpłatne zaproszenia
do nowych projektów badawczych
oraz informacje o promocjach i szkoleniach!
Warsztaty FRIS® w całej Polsce
uczestnictwo w każdym tylko 30 zł / os.
Udział: tylko 30zł / os.
Zapisy trwają, liczba miejsc ograniczona.
Udział: tylko 30 zł / os.
Szkolenia w ponad 16 różnych miejscowościach.
Udział: tylko 30 zł / os.
53 szkolenia | 21 miast | start już JUTRO!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS®
Promocja FIRST MINUTE: 25% taniej do końca lutego!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS®
Promocja FIRST MINUTE: 25% taniej do końca lutego!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS®
Promocja FIRST MINUTE: 25% taniej do końca lutego!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS®
Promocja FIRST MINUTE: 25% taniej do końca lutego!
Bezpłatny raport z wynikami projektu
50 stron statystyk, analiz i wniosków dot. Stylów Myślenia
Szkolenia certyfikacyjne FRIS®
Właśnie zwolniły się 2 ostatnie miejsca!
50+ warsztatów w 18 miastach
uczestnictwo w dowolnym: tylko 40 zł
Festiwal szkoleń w całej Polsce
Ostatnie dni na rezerwację miejsca!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS® w 2018
Zapisy na przedpremierowy dostęp otwarte!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS® w 2018
Zapisy na przedpremierowy dostęp otwarte!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS® w 2018
Zapisy na przedpremierowy dostęp otwarte!
75 szkoleń w całej Polsce - już od piątku
Ostatnie dni zapisów! Udział = 40 zł / os.
Festiwal szkoleń w całej Polsce
Bilety już w sprzedaży, tylko 40 zł / os.
Szkolenia certyfikacyjne FRIS® w 2018
Pozostały ostatnie wolne miejsca!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS® w 2018
Pozostały ostatnie wolne miejsca!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS® w 2018
Pozostały ostatnie wolne miejsca!
Ostatni dzień zapisów na szkolenia!
Jutro startuje Festiwal Stylów Myślenia, udział = 40 zł
Odkryj Style Myślenia FRIS®
Co i po co badamy?
Zamów badanie FRIS
Szkolenie certyfikacyjne FRIS
Trenerzy FRIS® grają dla WOŚP!
Badanie z konsultacją w aukcjach z ceną wywoławczą od 100 zł ❤
Szkolenia certyfikacyjne FRIS®
Zapisy na nowe szkolenia w 2019 r. są otwarte
Startujemy JUTRO - w PIĄTEK!
Ponad 40% szkoleń ma już wyprzedane miejsca!
Trenerzy FRIS® wciąż grają dla WOŚP!
Badanie z konsultacją w aukcjach z ceną wywoławczą od 100 zł ❤
Dzisiaj ostatni dzień zapisów!
bilety tylko 50 zł • małe grupy • interaktywne warsztaty
Konsultacje i warsztaty FRIS® online
już od 50 zł • tylko na aukcjach 29. Finału WOŚP
Kurs certyfikacyjny FRIS® ONLINE
Zapisy na nowe edycje w 2021 r. są otwarte!
Kurs certyfikacyjny FRIS® ONLINE
Jesień 2021 - zapisy są już otwarte!
bilety w cenie 50 zł • wciąż mamy wolne miejsca!
Warsztaty FRIS® ONLINE już w sobotę!
Wylicytuj Raport FRIS® z konsultacją
ponad 30 aukcji z różnymi trenerami • licytacje nawet od 1 zł
Kurs certyfikacyjny FRIS® ONLINE
Wiosna 2022 - zapisy są już otwarte!
Wylicytuj Raport FRIS® z konsultacją
wygraj aukcję z Certyfikowaną Trenerką lub Trenerem
Kurs certyfikacyjny FRIS® ONLINE
Wiosna 2023 - zapisy otwarte!
Wylicytuj Raport FRIS® z konsultacją
wygraj aukcję z Certyfikowaną Trenerką lub Trenerem
Kurs certyfikacyjny FRIS® ONLINE
Wiosna 2024 - zapisy otwarte!
Menu