paź
8
Zarządzanie różnorodnością w Zespołach Agile [podcast Menedżer Plus]
Praca w takich zespołach opiera się na samoorganizacji. Ich członkowie sami podejmują decyzje; sami zarządzają i organizują swoje codzienne zadania. Jak dobierać ludzi do takich zespołów? Jak je budować, żeby były efektywne? Jak skutecznie rozpoznać mocne i słabe strony ich członków? Jak odkryć, co ich inspiruje i napędza? Czy jest jakaś sprawdzona recepta na rozwój takich zespołów?
Tymi słowami rozpoczyna się opis do ostatniego odcinku podcastu „Menedżer Plus”, w którym Mariusz Chrapko oraz Ola Chrapko w bardzo przejrzysty i przystępny sposób opowiadają o wyzwaniach stawianych przed współczesnymi zespołami – Agile, ale nie tylko. Opowiadają również o tym w jaki sposób wiedza o FRIS® może wspierać budowanie interdyscyplinarnych zespołów oraz poprawia w nich komunikację, ale również kiedy informacje te mogą być obarczone ryzykiem nadużycia lub nadinterpretacji.
Przytaczamy fragment opisu i zapraszamy do wysłuchania całego podcastu!
Sporo liderów, kompletując zwinne zespoły, szuka osób podobnych do siebie. Takich które wierzą w te same wartości i kierują się podobnymi zasadami. To daje im poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Oczywiście, takie podejście ma sporo zalet. Ludzie, którzy są do siebie podobni – łatwiej się ze sobą dogadują. Stronią od konfliktów i szybciej rozwiązują problemy. Bo łączy ich „wspólnota dusz”.
Niestety, taka konfiguracja nie jest optymalna. Wyobraźmy sobie zespół, który jest bardzo otwarty na nowe inicjatywy i pomysły. Jego członkowie z ochotą podejmują się ambitnych wyzwań. Co z tego, jeżeli nie są w stanie zrealizować żadnego celu sprintu. W takich zespołach nie powstają działające przyrosty produktów, bo brakuje im determinacji i ambicji, żeby wziąć sprawy w swoje ręce i doprowadzić je do końca.
W dzisiejszych turbulentnych czasach, żeby osiągać sukcesy, musimy pracować w zespołach, których członkowie nie są do siebie podobni. Różnorodność, o czym zapomina wielu współczesnych liderów – jest siłą napędową pracy zespołowej i zwinności.
ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ:
- Mariusz Chrapko – profil Certyfikowanego Trenera FRIS®:
www.fris.pl/trenerzy/mariusz-chrapko - Aleksandra Chrapko – profil Certyfikowanego Trenera FRIS®: www.fris.pl/trenerzy/aleksandra-chrapko