FRISBlog FRISFRIS® na dylematy zawodowe


wrz

6

Małgorzata J. Podolecka  |  Partner, w działaniu Idealista

FRIS® na dylematy zawodowe

Kim chcę być? Każdy sobie kiedyś zadał to pytanie rozważając ścieżkę zawodową. Jeśli macie podobnie jak ja, mogło to być kilka rzeczywistości jednocześnie lub częste zmiany wyobrażeń. Od pisarza, przez kierowcę rajdowego po agenta FBI, a konkretnie negocjatora w sytuacjach zagrożenia życia. Ostatnie wciąż chodzi mi po głowie, choć zawód psychologa zdecydowanie wciąż wygrywa :)

Droga zawodowa może być zawiła, jeśli rozpoznajemy swoje preferencje dopiero w doświadczeniu konkretnych zawodów. U mnie przez lata przebiegała przez autostradę egzekucji strategii biznesowych, aż w końcu zjechałam na dużo bliższą mi trasę – wspierania ludzi w tymże biznesie. Na tej drodze czuję się u siebie, na poprzedniej moim paliwem była ambicja i odpowiedzialność. Teraz paliwem jest pasja, satysfakcja i chęć rozwijania własnych kompetencji. Zapewne dlatego, że teraz buduję kompetencje na bazie naturalnych predyspozycji.

Jak wybieramy ścieżkę zawodową?

Kierujemy się różnymi motywacjami. Niektórzy od dziecka mieli jeden temat w głowie i za tym podążają, to z reguły bardzo widoczne, konkretne talenty plastyczne, muzyczne czy sportowe. Inni kontynuują rodzinne tradycje i zasilają szeregi kolejnego adwokata lub chirurga w rodzie. Są też ci, którzy idą za aktualnymi zainteresowaniami lub wieloletnią pasją, a jeszcze inni wyczerpani koniecznością podjęcia decyzji idą tam, gdzie poszedł najlepszy kolega lub tam, gdzie najłatwiej się dostać :) Nasze wybory z czasem okazują się mniej lub bardziej trafne, nie brakuje jednak rozczarowań. Czasami nasze wyobrażenia o tym jak to jest być architektem, fryzjerem czy biologiem molekularnym, mają się nijak do rzeczywistości tych zawodów. Czasami dylematy zaczynają się dopiero, gdy stajemy przed wyborem specjalizacji. Pamiętam ze swoich studiów, że dla wielu osób do ostatniej chwili było to spędzające sen z powiek pytanie.

Jak FRIS® może pomóc w zawodowych dylematach?

Zacznę od wyjaśnienia czym w ogóle jest styl poznawczy, który FRIS® diagnozuje i dlaczego miałby być istotny w Twoich rozważaniach o zawodowej przyszłości. Styl poznawczy to nasza stała preferencja odbierania, przetwarzania i wykorzystywania informacji. Ty i ja możemy zupełnie inaczej organizować spostrzeżenia i pojęcia, którymi opisujemy świat. Style poznawcze opisują różnice jakie są między nami w zakresie spostrzegania, myślenia czy uczenia się. FRIS® podaje konkretne i praktyczne informacje na temat naszych różnych mechanizmów myślenia i ich konsekwencji w działaniu. Co istotne styl poznawczy nie mówi o twoich zdolnościach, a o twoich preferencjach co do zadań i przedsięwzięć, w które najchętniej się zaangażujesz. Innymi słowy FRIS® podpowiada w jakiej roli będziesz mieć największą frajdę :)

Aby nie zarzucać Cię teoretycznymi wywodami, zapytałam osoby, które mają już tę drogę za sobą, jak wyglądałby czas ich studiów, gdyby znali swój styl myślenia i działania.

Oto najczęściej pojawiające się wątki w ich odpowiedziach:

1. ŁATWIEJ BYŁOBY MI WYBRAĆ SPECJALIZACJĘ

Styl poznawczy podpowiada Ci, które drogi są dla Ciebie najprzyjemniejsze i dlaczego tak jest. To, że nie lubisz poezji może mówić o tobie więcej, niż myślisz. Preferencja myślenia konkretnego i jednoznacznego ponad myślenie złożone, koncepcyjne, mówi dość dużo o tym, jakiego rodzaju problemy chcesz rozwiązywać. Styl poznawczy mówi o twoich naturalnych predyspozycjach, o tym w co warto zainwestować czas i energię. Być może świetnie się czujesz w planowaniu, ale już nie w koordynacji? Może kochasz pracować z ludźmi, ale tylko w kontakcie jeden na jeden? To poziom niuansu jaki można wywnioskować z typu umysłowości. Czynnikiem, który silnie bierzemy pod uwagę wybierając kierunek studiów są nasze zainteresowania, specjalizację warto jednak wybierać znając swój styl myślenia. Jeśli wybierasz się na medycynę, FRIS® podpowie Ci, gdzie najłatwiej rozwiniesz skrzydła, w pediatrii wymagającej aktywnego kontaktu z pacjentami, czy w radiologii – spokojnej wyspie badań i analiz. Decyzje dotyczące tego, gdzie w kolejnych latach zainwestujesz czas i energię mogą być bardzo emocjonalnym procesem. Szczególnie, gdy myślisz o porzuceniu całego kursu studiów, gdy problemem jest właśnie nieodpowiednio dobrana specjalizacja.

2. MNIEJ SAMOBICZOWANIA

FRIS® nie tylko podaje profil poznawczy, ale przede wszystkim wyjaśnia, dlaczego masz, tak jak masz. Osoby, które odpowiadały na moje pytanie, mówią, że gdyby wiedziały o tym wcześniej nie wpadłyby w myślenie, że coś jest z nimi nie tak. Gdy studiowały kilka kierunków na raz, lub zmieniały wielokrotnie dziedziny słyszały, że „normalni ludzie tak nie robią”. Teraz wiedzą, że złożoność poznawcza i tolerancja na nierealistyczne doświadczenia daje im olbrzymią łatwość, a co za tym idzie – potrzebę, wchodzenia na tereny nieznane. A dość długo żyły z etykietami ludzi niezdecydowanych czy chaotycznych. Założenie, że wszyscy preferujemy korzystanie z tych samych mechanizmów myślenia, jest przejawem niewiedzy. A konstruowanie na postawie takiego założenia, ocen innych, może być druzgocące i wymuszać na zaetykietowanych osobach podejmowanie niekorzystnych dla siebie decyzji. Trenerzy FRIS® mogą godzinami opowiadać historie klientów, którzy latami ignorowali swoje preferencje poznawcze pod wpływem środowiska. Choć hasło „bądź sobą” może wydawać się banalne, to pozostawanie w środowisku pracy niezgodnym z naszym profilem psychologicznym powoduje, że jesteśmy w permanentnym stresie. FRIS® pomaga stawać się ekspertem siebie, co jest bezcenną wiedzą, gdy mierzymy się z ocenami innych. Zrozumienie siebie to najlepsze sito, by odsiać ziarno od plew sugestii, w których inni „chcą dla nas dobrze” :)

3. NIE WSZYSCY UCZYMY SIĘ TAK SAMO

Osoby, które pytałam o znaczenie jakie mógł mieć dla nich FRIS® podczas studiów, często mówiły o umiejętności uczenia się. Nie wszystkim nam po drodze z tymi samymi metodami. Styl poznawczy ma kolosalne znaczenie w tym, jakie metody nam sprzyjają, a które czynią z nauki horror. Na ile atmosfera otoczenia jest ważna, gdy przyswajasz wiedzę? Czy potrzebujesz wciąż nowych problemów by utrzymać zainteresowanie tematem? A może bardziej szczegółowe przygotowanie do zajęć, jest tym co powoduje, że nauka to przyjemny proces? Z wiedzą na temat swojego stylu myślenia łatwiej odkryć te ścieżki, którymi nauka biegnie nie tylko bezboleśnie, ale też satysfakcjonująco. Studia to też okazja do realizacji różnych projektów, zaangażowania się w działania poza samym kierunkiem studiów. FRIS® podpowiada w jakiego rodzaju aktywnościach rozwiniesz skrzydła, czy są to koła naukowe, czy może wyjazdy w ramach Erazmusa. A jeśli bierzesz udział w zespołowych projektach, styl poznawczy to doskonały indykator tego, w jakiej roli i na jakim etapie projektu wniesiesz największą wartość.

Spojrzenie na wybraną drogę zawodową na nowo

Doradcy zawodowi pracujący w biurach karier uczelni wyższych mówią, że FRIS® uruchamia nowe myślenie o wybranym kierunku zawodowym. Spojrzenie przez pryzmat predyspozycji i preferencji poznawczych powoduje, że możesz zobaczyć więcej możliwości w danej branży czy obszarze zawodowym. Zaczynasz zwracać uwagę na sposoby wykonywania zawodu, towarzyszący im poziom stresu, na dynamikę środowiska pracy czy rodzaje interakcji z ludźmi. Do jednego ogólnego puzzle-a, którym na przykład jest informatyka dokładasz kolejne, by na końcu zobaczyć konkretny obraz programisty, projektanta sztucznej inteligencji czy analityka big data.

Jeśli patrzysz na daną branżę wąsko, zaczynasz widzieć szerzej, analizować ważne detale związane z pracą na różnych stanowiskach. Jeśli toniesz w morzu możliwości, zaczynasz zawężać liczbę możliwości kierując się wiedzą o swoich preferencjach poznawczych i związanymi z tym potrzebami.

A jeśli już masz dokładny obraz swojej przyszłej kariery, to czy warto korzystać z diagnozy FRIS®? Zdecydowanie tak. FRIS® pokaże Ci w jaki sposób będziesz wykonywał zawód swoich marzeń. Możesz tę wiedzę wykorzystać do zrobienia osobistego audytu, z czym ci będzie w twoim wymarzonym zawodowym świecie bardzo po drodze, a z czym niekoniecznie. Dzięki tej wiedzy możesz lepiej pokierować swoim rozwojem i zbudować kompetencje – protezy w obszarach swoich awersji, które pomogą ci przejść przez mniej preferowane, a konieczne w twojej przyszłej profesji zadania.

Psychologia już od dawna mówi, że praca niezgodna z naszym profilem wewnętrznym naraża nas w najlepszym wypadku na marnotrawstwo talentu, a w najgorszym na permanentny stres. Ignorowanie swojego typu umysłowości, jak powiedział wybitny polski psycholog prof. Czesław Nosal, jest nie tylko oczywistym marnotrawieniem talentów, ale także obniża skuteczność działania.

W pracy warto być sobą

Drogi zawodowej warto zacząć szukać w sobie, aby później móc wybrać tę najbardziej satysfakcjonującą, w której naprawdę możemy być sobą. FRIS® daje ważne drogowskazy, bo styl poznawczy to ważna część Waszej mapy. Pytajcie o możliwość diagnozy stylu myślenia i działania FRIS® w biurach karier Waszych uczelni. Życzę Wam, żeby to było dla was ważne spotkanie ze sobą.

 

Uczelnie, które już korzystają z FRIS®:

 

wszystkie
uczelnia prywatna
uczelnia publiczna
biuro karier

 

malgorzata-podolecka-trener-FRIS

Małgorzata J. Podolecka

Redaktor bloga FRIS®
Certyfikowany Trener FRIS®

X
lub
Hej, chcesz lepiej poznać FRIS?
Zapisz się na FRISletter i otrzymuj:
- bezpłatne zaproszenia do nowych badań FRIS,
- porady i sztuczki jak wykorzystać FRIS w praktyce,
- plany rozwoju FRIS - pomysły, produkty i narzędzia,
- informacje o najnowszych warsztatach i szkoleniach.
lub
Zapisz się na FRISletter!
- bezpłatne zaproszenia do nowych badań FRIS,
- porady i sztuczki jak wykorzystać FRIS w praktyce,
- plany rozwoju FRIS - pomysły, produkty i narzędzia,
- informacje o najnowszych warsztatach i szkoleniach.
FRISletter
nowości o FRIS na Twój email:
lub szybciej:
Co wysyłamy we FRISletter? - promocje na produkty i usługi FRIS
- bezpłatne zaproszenia do nowych badań
- najnowsze warsztaty i szkolenia
- nowości we FRIS, pomysły i produkty
FRISletter
nowości o FRIS na Twój email:
lub szybciej:
Co wysyłamy we FRISletter? - promocje na produkty i usługi FRIS
- bezpłatne zaproszenia do nowych badań
- najnowsze warsztaty i szkolenia
- nowości we FRIS, pomysły i produkty
FRISletter
nowości o FRIS na Twój email:
lub szybciej:
Co wysyłamy we FRISletter? - promocje na produkty i usługi FRIS
- bezpłatne zaproszenia do nowych badań
- najnowsze warsztaty i szkolenia
- nowości we FRIS, pomysły i produkty
lub szybciej:
Chciałbyś lepiej poznać FRIS?
Zobacz czym zasilamy nasz Newsletter:
- bezpłatnymi zaproszeniami do nowych badań
- promocjami na produkty i usługi
- poradami i sztuczkami jak stosować FRIS
- informacjami o najnowszych szkoleniach
- nowościami, pomysłami i planami rozwoju FRIS
lub szybciej:
Chciałbyś lepiej poznać FRIS?
- bezpłatne zaproszenia do nowych badań
- promocje na produkty i usługi
- porady i sztuczki jak stosować FRIS
- informacje o najnowszych szkoleniach
- nowości, pomysły i plany rozwoju FRIS
Chciałbyś lepiej poznać FRIS?
- bezpłatne zaproszenia do nowych badań
- promocje na produkty i usługi
- porady i sztuczki jak stosować FRIS
- informacje o najnowszych szkoleniach
- nowości, pomysły i plany rozwoju FRIS
Chciałbyś lepiej poznać FRIS?
Zapisz się na FRISletter, aby otrzymywać od nas informacje o promocjach, szkoleniach oraz ważnych wydarzeniach we FRIS.
Chciałbyś lepiej poznać FRIS?
- bezpłatne zaproszenia do nowych badań
- promocje na produkty i usługi
- porady i sztuczki jak stosować FRIS
- informacje o najnowszych szkoleniach
- nowości, pomysły i plany rozwoju FRIS
lub szybciej:
Chciałbyś lepiej poznać FRIS?
Zobacz czym zasilamy nasz Newsletter:
- bezpłatnymi zaproszeniami do nowych badań
- promocjami na produkty i usługi
- poradami i sztuczkami jak stosować FRIS
- informacjami o najnowszych szkoleniach
- nowościami, pomysłami i planami rozwoju FRIS
Szkolenia certyfikacyjne FRIS®
zapisy na nowy sezon wystartowały!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS®
zapisy na nowy sezon wystartowały!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS®
zapisy na nowy sezon wystartowały!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS®
zapisy na nowy sezon wystartowały!
lub szybciej:
Najświeższe informacje o FRIS
W newsletterze wysyłamy:
- bezpłatne zaproszenia do nowych projektów
- artykuły i wskazówki o FRIS
- najnowsze szkolenia i wydarzenia
- nowości, pomysły i nasze plany rozwoju
Chciałbyś lepiej poznać FRIS?
- bezpłatne zaproszenia do nowych badań
- promocje na produkty i usługi
- porady i sztuczki jak stosować FRIS
- informacje o najnowszych szkoleniach
- nowości, pomysły i plany rozwoju FRIS
Chciałbyś lepiej poznać FRIS?
Otrzymuj nowości, bezpłatne zaproszenia
do nowych projektów badawczych
oraz informacje o promocjach i szkoleniach!
Warsztaty FRIS® w całej Polsce
uczestnictwo w każdym tylko 30 zł / os.
Udział: tylko 30zł / os.
Zapisy trwają, liczba miejsc ograniczona.
Udział: tylko 30 zł / os.
Szkolenia w ponad 16 różnych miejscowościach.
Udział: tylko 30 zł / os.
53 szkolenia | 21 miast | start już JUTRO!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS®
Promocja FIRST MINUTE: 25% taniej do końca lutego!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS®
Promocja FIRST MINUTE: 25% taniej do końca lutego!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS®
Promocja FIRST MINUTE: 25% taniej do końca lutego!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS®
Promocja FIRST MINUTE: 25% taniej do końca lutego!
Bezpłatny raport z wynikami projektu
50 stron statystyk, analiz i wniosków dot. Stylów Myślenia
Szkolenia certyfikacyjne FRIS®
Właśnie zwolniły się 2 ostatnie miejsca!
50+ warsztatów w 18 miastach
uczestnictwo w dowolnym: tylko 40 zł
Festiwal szkoleń w całej Polsce
Ostatnie dni na rezerwację miejsca!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS® w 2018
Zapisy na przedpremierowy dostęp otwarte!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS® w 2018
Zapisy na przedpremierowy dostęp otwarte!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS® w 2018
Zapisy na przedpremierowy dostęp otwarte!
75 szkoleń w całej Polsce - już od piątku
Ostatnie dni zapisów! Udział = 40 zł / os.
Festiwal szkoleń w całej Polsce
Bilety już w sprzedaży, tylko 40 zł / os.
Szkolenia certyfikacyjne FRIS® w 2018
Pozostały ostatnie wolne miejsca!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS® w 2018
Pozostały ostatnie wolne miejsca!
Szkolenia certyfikacyjne FRIS® w 2018
Pozostały ostatnie wolne miejsca!
Ostatni dzień zapisów na szkolenia!
Jutro startuje Festiwal Stylów Myślenia, udział = 40 zł
Odkryj Style Myślenia FRIS®
Co i po co badamy?
Zamów badanie FRIS
Szkolenie certyfikacyjne FRIS
Trenerzy FRIS® grają dla WOŚP!
Badanie z konsultacją w aukcjach z ceną wywoławczą od 100 zł ❤
Szkolenia certyfikacyjne FRIS®
Zapisy na nowe szkolenia w 2019 r. są otwarte
Startujemy JUTRO - w PIĄTEK!
Ponad 40% szkoleń ma już wyprzedane miejsca!
Trenerzy FRIS® wciąż grają dla WOŚP!
Badanie z konsultacją w aukcjach z ceną wywoławczą od 100 zł ❤
Dzisiaj ostatni dzień zapisów!
bilety tylko 50 zł • małe grupy • interaktywne warsztaty
Konsultacje i warsztaty FRIS® online
już od 50 zł • tylko na aukcjach 29. Finału WOŚP
Kurs certyfikacyjny FRIS® ONLINE
Zapisy na nowe edycje w 2021 r. są otwarte!
Kurs certyfikacyjny FRIS® ONLINE
Jesień 2021 - zapisy są już otwarte!
bilety w cenie 50 zł • wciąż mamy wolne miejsca!
Warsztaty FRIS® ONLINE już w sobotę!
Wylicytuj Raport FRIS® z konsultacją
ponad 30 aukcji z różnymi trenerami • licytacje nawet od 1 zł
Kurs certyfikacyjny FRIS® ONLINE
Wiosna 2022 - zapisy są już otwarte!
Wylicytuj Raport FRIS® z konsultacją
wygraj aukcję z Certyfikowaną Trenerką lub Trenerem
Kurs certyfikacyjny FRIS® ONLINE
Wiosna 2023 - zapisy otwarte!
Wylicytuj Raport FRIS® z konsultacją
wygraj aukcję z Certyfikowaną Trenerką lub Trenerem
Kurs certyfikacyjny FRIS® ONLINE
Wiosna 2024 - zapisy otwarte!
Menu