lis
8
FLOW – płyń na fali motywacji wewnętrznej
Zagłębiam się w pracy, tracę poczucie czasu, jestem absolutnie owładnięta tym, co robię. Doznaję uczucia, że nic innego nie jest w tej chwili ważne. Pracuję na pełnych obrotach i ufam sobie bardziej, niż w jakiejkolwiek innej sytuacji. To fascynujące ekscytujące przeżycie, które daje mi odczuć spełnienie i głęboki sens mojej pracy. Chciałabym ciągle przeżywać takie chwile. Znacie to?
Wyżej opisany flow (przepływ) to optymalne doświadczenie, uniesienie, kiedy ciało lub umysł podejmują duży, dobrowolny wysiłek, by wykonać coś trudnego i wartościowego.
Doświadczenie to jest rodzajem motywacji wewnętrznej, czyli podczas flow wykonujesz daną czynność ze względu na to, że cię cieszy, rozwija i interesuje. Odczuwasz wówczas radość z samego dążenia z zaangażowaniem do swojego celu, nie koncentrujesz się na tym, co zyskasz w efekcie końcowym. Autorem koncepcji flow jest profesor psychologii Mihaly Csikszentmihalyi.
Flow to całkowite pochłonięcie wykonywanym zadaniem, tak głębokie, że świat wokół przestaje istnieć. Jest ono efektem absolutnej koncentracji na aktualnie wykonywanej czynności. Dostarcza ogromnego zadowolenia, poczucia sensu, jest satysfakcjonujące samo w sobie. Ze względu na obecność pozytywnych emocji powstaje chęć do ich powtarzania, nawet mimo tego, że wymagają sporego wysiłku. Przepływ sprzyja kreatywności i wytrwałości.
Flow pojawia się w różnych obszarach życia, najczęściej podczas aktywnego wypoczynku (np. uprawiania sportu, praktykowania hobby) oraz podczas pracy i nauki.
FLOW W PRACY
Pracownik przeżywający flow podczas swoich zadań zawodowych jest wewnętrznie zmotywowany do ich wykonywania ze względu na głębokie odczucie satysfakcji. Także pracodawca osiąga dzięki temu wymierne korzyści, posiadając pracownika całkowicie zaangażowanego w pracę, dążącego do podejmowania coraz trudniejszych zadań. Dzięki temu realizowane są ważne cele obu stron: zwiększenie efektywności pracy oraz poczucie spełnienia zawodowego i samorealizacji pracownika.
CIEKAWOSTKA
Stefan Falk – wiceprezes Ericssona, który potem przeszedł do ogromnej szwedzkiej firmy Green Cargo – rozwinął metodę szkolenia menedżerów zapoznającą ich z działaniem teorii flow – przepływu.
Po dwóch latach reorganizacji firma Green Cargo zaczęła przynosić po raz pierwszy od 125 lat zyski, a jako główny powód dyrekcja podała nowo odkryty „przepływocentryzm”. Niektóre firmy, np. Microsoft, Patagonia i Toyota, starają się stwarzać środowisko sprzyjające flow. Koncepcja flow jest wykorzystywana w szkoleniach biznesmenów, tworzeniu sprzyjającego motywacji środowiska pracy, w projektowaniu usług i produktów związanych ze spędzaniem wolnego czasu, w coachingu oraz wielu innych obszarach.
JAK OSIĄGNĄĆ FLOW?
Możesz zwiększyć szansę na pojawienie się flow, stosując się do kilku wskazówek. Zdradzę wybrane dwie. Najważniejsze warunki osiągania flow to zachowanie równowagi pomiędzy trudnością zadania – wymaganiami a kompetencjami danej osoby. Jak pokazuje poniższy wykres, flow ma szanse pojawić się przy wysokich umiejętnościach i wysokim wyzwaniu, a przeciwstawna do niego apatia powstaje przy niskich umiejętnościach i niskim wyzwaniu. Pracownik, który ma wysokie kompetencje, ale zajmuje się zadaniem poniżej swoich umiejętności, odczuwa nudę. Natomiast gdy osoba posiadająca niskie kompetencje do wykonywania danego zadania dostaje bardzo duże wyzwanie – zazwyczaj doświadcza niepokoju. Poprzez rozwój swoich kompetencji lub uzyskanie wsparcia ma możliwość przybliżenia się do doświadczenia flow. Podobnie znudzony pracownik ma szansę doświadczyć flow, gdy zajmie się bardziej ambitnym zadaniem lub poszuka sposobów na urozmaicenie rutynowej pracy. Warto też zwrócić uwagę na to, że w zależności od kondycji psychofizycznej pracownika, czasem zadanie, zazwyczaj dobrze dopasowane do jego kompetencji, może stać się w jego oczach zbyt wymagające.
Czterosegmentowy model FLOW:
FLOW I FRIS® STYLE MYŚLENIA I DZIAŁANIA
Flow częściej pojawia się, gdy angażujesz się w zadania, w których wykorzystujesz swoje mocne strony. FRIS® Style Myślenia i Działania to nowe narzędzie rozwojowe, które diagnozuje naturalne predyspozycje i podpowiada, jak je najlepiej wykorzystać– w pracy, w relacjach, w rozwoju osobistym. Dzięki temu możesz zwiększyć swoją wydajność i satysfakcję oraz zbliżyć się do flow (www.fris.pl/korzysci).
Z pozostałymi wskazówkami jak osiągnąć flow możesz zapoznać się w książce mojego współautorstwa „Automotywacja. Odkryj w sobie siłę do działania!”.
UWAGA NA PUŁAPKI FLOW!
Jak już wspomniałam flow niesie w sobie ogromną siłę motywacyjną i ma wiele korzyści. Warto jednak sprawdzić, czy nie przyczynia się do lekceważenia innych zadań, które nie prowadzą do flow, ale są równie ważne (np. brak czasu dla dziecka lub partnera, ignorowanie potrzeby snu). Aby zapobiec negatywnym konsekwencjom doświadczenia flow, należy zadbać o równowagę – poszerzyć spektrum doświadczania przepływu na różne obszary życia, nie koncentrować się przesadnie na jednym. Nadmierne angażowanie się w pracę z pominięciem innych kluczowych potrzeb i obszarów życia na dłuższą metę szkodzi każdemu człowiekowi.
FLOW NA WAKACJACH
Zachęcam do odkrywania flow w wakacyjnym klimacie, może tak jak poniżej?
Jestem na parkiecie tanecznym.. Z głośników wydobywa się głośna rytmiczna muzyka. Sprawia, że zapominam, gdzie jestem. To jest rumba (…). Jestem jak w ekstazie. Czuje się, jakbym była jednym ciałem z partnerem, a muzyka była w nas. Ogarnia mnie uczucie ogromnej radości. Oddaje się zupełnie muzyce i prowadzeniu partnera. Jestem szczęśliwa. Mam poczucie własnej siły, wdzięku.
Pomyślności w odkrywaniu swojego flow i zbliżaniu się do szczęścia!
Wpis gościnny autorstwa:
Beata Wolfigiel
Certyfikowany Trener FRIS®