maj
4
Nikt nie jest dobry we wszystkim
W czasach prehistorycznych łowców i zbieraczy ludzie żyli w małych grupach, w których mężczyźni łowili zwierzynę, a kobiety szukały mniejszych zdobyczy – owoców, pędów, orzechów. Szansa złapania dużego zwierza była niewielka, więc wszyscy mężczyźni musieli umieć polować, a wszystkie kobiety musiały umieć zbierać owoce, żeby wyżywić rodzinę przez długie okresy głodu pomiędzy tymi szczęśliwymi momentami, gdy nad ogniskiem unosiła się woń dziczyzny.
Kiedy nauczyliśmy się uprawiać rolę i hodować zwierzęta, zaczęliśmy mieszkać w większych grupach. I wtedy zdarzyło się coś bardzo ważnego – mogliśmy zacząć się specjalizować. Ktoś był lepszy w sianiu, ktoś z hodowli kóz, a ktoś inny w tworzeniu biżuterii. Ktoś rzeźbił muszle, aby wydobywać z nich piękne dźwięki, a ktoś szył odzież.
W dzisiejszych czasach nasze możliwości są ogromne. Jeżeli zatem nie jest to warunkiem naszego przetrwania – dążymy do tego, aby robić to, co lubimy. To, co sprawia nam satysfakcję, jest zajmujące i w czym jesteśmy skuteczni.
Czy można być dobrym w zaczynaniu lub kończeniu?
Znany psycholog poznawczy Robert Sternberg stwierdza, że współcześnie można przenieść specjalizację na wyższy poziom abstrakcji. W swojej książce „Thinking styles” wyróżnia 3 preferowane funkcje umysłu:
- Legislator – rozpoczynanie, inicjowanie, ustalanie zasad,
- Sędzia – analizowanie, planowanie, ocenianie,
- Wykonawca – wdrażanie, działanie, realizacja.
Sternberg twierdzi, że posiadamy w sobie silną preferencję jednej, rzadziej dwóch z tych funkcji, dlatego niektórzy z nas są świetni w rozpoczynaniu procesów, inni w ich analizie i planowaniu, a inni w realizacji i finalizowaniu zadań.
Zaciekawieni wzięliśmy pod lupę teorię Sternberga w pierwszym etapie projektu badawczego Stylów Myślenia, zadając szereg pytań w grupie 740 osób. Wyniki potwierdziły nasze hipotezy i na ich podstawie powstał Proces FRIS – nowy sposób opisu potencjału jednostki i zespołu.
Jak jest Twoja rola w Procesie FRIS?
Proces FRIS to ogólny model przebiegu procesu od momentu zainicjowania do etapu wdrożenia. Pokazuje na jakich etapach przedsięwzięć najlepiej wykorzystasz silne strony swojego stylu myślenia. Jest zgodny z teorią Sternberga i rozszerza ją o dwa aspekty etapu wdrożenia: podział na zadania i ludzi.
Etapy procesu oznaczyliśmy kolorami powiązanymi z modelem FRIS, aby zasygnalizować związek między nimi a perspektywami FRIS i konkretnymi stylami myślenia. Wizjonerzy uwielbiają zaczynać i tworzyć nowe koncepcje, Badacze z upodobaniem analizują, projektują i planują, Zawodnicy skupiają się na kolejnych zadaniach i celach do osiągnięcia, a Partnerzy najchętniej działają praktycznie bezpośrednio z ludźmi.
Jeżeli pracujesz w zespole – najlepiej, jeżeli Wasze style myślenia obejmują cały proces – wtedy Wasz zespół ma szansę najlepiej wykorzystać swój potencjał. Gdy zabraknie osoby chętnie działającej na jednym z etapów, skuteczność zespołu może znacząco spaść.
Jeśli jesteś coachem lub trenerem – Proces FRIS dostarczy Ci wskazówek, na jakich etapach przedsięwzięcia klient może doświadczać trudności i jakiego wsparcia może potrzebować. Bo przecież on też nie jest dobry we wszystkim.