Styl Myślenia FRIS®
W nowych sytuacjach doświadczenie nie podpowiada nam gotowych rozwiązań. Zazwyczaj wtedy reagujemy, wykorzystujemy informacje i podejmujemy decyzje w typowy dla siebie sposób. W psychologii poznawczej nazywa się go stylem poznawczym lub stylem myślenia i podkreśla, że jest on trwałą cechą każdej osoby.
Co charakteryzuje Styl Myślenia FRIS®?
Cztery Style Myślenia FRIS®
Cztery Style Myślenia to cztery różne sposoby percepcji i wykorzystywania informacji, reagowania i rozwiązywania problemów. FRIS® nie wartościuje – zamiast dzielić na ludzi na lepiej lub gorzej funkcjonujących, podkreśla unikalność każdego sposobu myślenia.
Zawodnik
W pierwszej kolejności określa jeden nadrzędny cel, upraszcza problem, znajduje jedno proste i praktyczne rozwiązanie, szybko dąży do jego realizacji.
Dominująca perspektywa:
FAKTY
Zawodnik
Dominujący sposób myślenia: logiczny
Doceniany za: logikę, zorientowanie na cel, szybkie podejmowanie decyzji, praktyczność i konkretność.
Krytykowany za: dosłowność, brak dyplomacji, schematyczność, kategoryczność.
Partner
Określając swój cel uwzględnia z czym lub kim jest powiązany, znajduje kilka wersji rozwiązania. Łatwo odkrywa części wspólne i podobieństwa.
Dominująca perspektywa:
RELACJE
Partner
Dominujący sposób myślenia: intuicyjny
Doceniany za: empatię, okazywanie osobistego zaangażowania, dążenie do kompromisu, świadomość relacji społecznych
Krytykowany za: nadwrażliwość, podatność na nastroje, emocjonalność, niezdecydowanie
Wizjoner
Rozpatruje problem globalnie, znajduje wiele odmiennych alternatywnych rozwiązań. Spontanicznie znajduje nieszablonowe rozwiązania.
Dominująca perspektywa:
IDEE
Wizjoner
Dominujący sposób myślenia: lateralny
Doceniany za: elastyczność i nieszablonowe myślenie, pomysłowość i oryginalne koncepcje, postępowość
Krytykowany za: chaotyczność, ignorowanie zasad, niesystematyczność, generalizowanie
Badacz
Zbiera dużo informacji, kategoryzuje je i analizuje, dąży do rozwiązania optymalnego. Decyzja zapada dopiero po rozpatrzeniu alternatyw.
Dominująca perspektywa:
STRUKTURY
Badacz
Dominujący sposób myślenia: analityczny
Doceniany za: spostrzegawczość i wnikliwość, zrównoważony osąd, metodyczność, dbałość o szczegóły
Krytykowany za: perfekcjonizm, komplikowanie, drobiazgowość, długie podejmowanie decyzji
Style myślenia w świetle psychologii poznawczej
W psychologii poznawczej uznaje się, że styl myślenia, zwany też stylem poznawczym, wynika ze stałych preferencji obserwowalnych już u dzieci w wieku przedszkolnym. Stanowi utrwalane przez lata nawyki w zakresie sposobu percepcji, wykorzystywania informacji oraz rozwiązywania problemów, które w czasie dorosłego życia nie ulegają istotnym zmianom i uznawane są za typowe dla danej jednostki.
Jeżeli człowiek wykonuje pracę ściśle zdefiniowaną, wykorzystuje zazwyczaj sugerowane, „właściwe” strategie. Jeżeli jednak ma swobodę wyboru podejścia, wykorzystuje najbardziej naturalny dla siebie styl poznawczy. Celowa zmiana tego naturalnego stylu myślenia, np. wskutek ukierunkowanego treningu jest bardzo trudna i zazwyczaj przynosi jedynie krótkotrwały rezultat.
Znaczenie stylów myślenia polega przede wszystkim na tym, że pośredniczą one między zdolnościami człowieka, a ich realizacją w rzeczywistym funkcjonowaniu.
Czy Styl Myślenia to osobowość?
Style Myślenia nie opisują osobowości, tylko sposób rozumowania. Nie mówią nic o Twoim altruizmie, moralności, czy pracowitości – nie należy tych cech przypisywać do żadnego ze Stylów Myślenia. Styl Myślenia nie wskazuje również na poziom inteligencji, chociaż może sugerować jaki jej typ u Ciebie dominuje.
Najbardziej popularne w Polsce narzędzia rozwojowe oparte są obecnie na interpretacjach typów psychologicznych zdefiniowanych przez Carla Gustava Junga. FRIS® ma całkowicie odmienne podstawy – nie czerpie z teorii Junga, lecz z modeli i teorii z obszaru psychologii poznawczej.
Jesteś tutaj po raz pierwszy?
« czytaj od początku