wrz
6
FRIS® na dylematy zawodowe
Kim chcę być? Każdy sobie kiedyś zadał to pytanie rozważając ścieżkę zawodową. Jeśli macie podobnie jak ja, mogło to być kilka rzeczywistości jednocześnie lub częste zmiany wyobrażeń. Od pisarza, przez kierowcę rajdowego po agenta FBI, a konkretnie negocjatora w sytuacjach zagrożenia życia. Ostatnie wciąż chodzi mi po głowie, choć zawód psychologa zdecydowanie wciąż wygrywa :)
Droga zawodowa może być zawiła, jeśli rozpoznajemy swoje preferencje dopiero w doświadczeniu konkretnych zawodów. U mnie przez lata przebiegała przez autostradę egzekucji strategii biznesowych, aż w końcu zjechałam na dużo bliższą mi trasę – wspierania ludzi w tymże biznesie. Na tej drodze czuję się u siebie, na poprzedniej moim paliwem była ambicja i odpowiedzialność. Teraz paliwem jest pasja, satysfakcja i chęć rozwijania własnych kompetencji. Zapewne dlatego, że teraz buduję kompetencje na bazie naturalnych predyspozycji.
Jak wybieramy ścieżkę zawodową?
Kierujemy się różnymi motywacjami. Niektórzy od dziecka mieli jeden temat w głowie i za tym podążają, to z reguły bardzo widoczne, konkretne talenty plastyczne, muzyczne czy sportowe. Inni kontynuują rodzinne tradycje i zasilają szeregi kolejnego adwokata lub chirurga w rodzie. Są też ci, którzy idą za aktualnymi zainteresowaniami lub wieloletnią pasją, a jeszcze inni wyczerpani koniecznością podjęcia decyzji idą tam, gdzie poszedł najlepszy kolega lub tam, gdzie najłatwiej się dostać :) Nasze wybory z czasem okazują się mniej lub bardziej trafne, nie brakuje jednak rozczarowań. Czasami nasze wyobrażenia o tym jak to jest być architektem, fryzjerem czy biologiem molekularnym, mają się nijak do rzeczywistości tych zawodów. Czasami dylematy zaczynają się dopiero, gdy stajemy przed wyborem specjalizacji. Pamiętam ze swoich studiów, że dla wielu osób do ostatniej chwili było to spędzające sen z powiek pytanie.
Jak FRIS® może pomóc w zawodowych dylematach?
Zacznę od wyjaśnienia czym w ogóle jest styl poznawczy, który FRIS® diagnozuje i dlaczego miałby być istotny w Twoich rozważaniach o zawodowej przyszłości. Styl poznawczy to nasza stała preferencja odbierania, przetwarzania i wykorzystywania informacji. Ty i ja możemy zupełnie inaczej organizować spostrzeżenia i pojęcia, którymi opisujemy świat. Style poznawcze opisują różnice jakie są między nami w zakresie spostrzegania, myślenia czy uczenia się. FRIS® podaje konkretne i praktyczne informacje na temat naszych różnych mechanizmów myślenia i ich konsekwencji w działaniu. Co istotne styl poznawczy nie mówi o twoich zdolnościach, a o twoich preferencjach co do zadań i przedsięwzięć, w które najchętniej się zaangażujesz. Innymi słowy FRIS® podpowiada w jakiej roli będziesz mieć największą frajdę :)
Aby nie zarzucać Cię teoretycznymi wywodami, zapytałam osoby, które mają już tę drogę za sobą, jak wyglądałby czas ich studiów, gdyby znali swój styl myślenia i działania.
Oto najczęściej pojawiające się wątki w ich odpowiedziach:
1. ŁATWIEJ BYŁOBY MI WYBRAĆ SPECJALIZACJĘ
Styl poznawczy podpowiada Ci, które drogi są dla Ciebie najprzyjemniejsze i dlaczego tak jest. To, że nie lubisz poezji może mówić o tobie więcej, niż myślisz. Preferencja myślenia konkretnego i jednoznacznego ponad myślenie złożone, koncepcyjne, mówi dość dużo o tym, jakiego rodzaju problemy chcesz rozwiązywać. Styl poznawczy mówi o twoich naturalnych predyspozycjach, o tym w co warto zainwestować czas i energię. Być może świetnie się czujesz w planowaniu, ale już nie w koordynacji? Może kochasz pracować z ludźmi, ale tylko w kontakcie jeden na jeden? To poziom niuansu jaki można wywnioskować z typu umysłowości. Czynnikiem, który silnie bierzemy pod uwagę wybierając kierunek studiów są nasze zainteresowania, specjalizację warto jednak wybierać znając swój styl myślenia. Jeśli wybierasz się na medycynę, FRIS® podpowie Ci, gdzie najłatwiej rozwiniesz skrzydła, w pediatrii wymagającej aktywnego kontaktu z pacjentami, czy w radiologii – spokojnej wyspie badań i analiz. Decyzje dotyczące tego, gdzie w kolejnych latach zainwestujesz czas i energię mogą być bardzo emocjonalnym procesem. Szczególnie, gdy myślisz o porzuceniu całego kursu studiów, gdy problemem jest właśnie nieodpowiednio dobrana specjalizacja.
2. MNIEJ SAMOBICZOWANIA
FRIS® nie tylko podaje profil poznawczy, ale przede wszystkim wyjaśnia, dlaczego masz, tak jak masz. Osoby, które odpowiadały na moje pytanie, mówią, że gdyby wiedziały o tym wcześniej nie wpadłyby w myślenie, że coś jest z nimi nie tak. Gdy studiowały kilka kierunków na raz, lub zmieniały wielokrotnie dziedziny słyszały, że „normalni ludzie tak nie robią”. Teraz wiedzą, że złożoność poznawcza i tolerancja na nierealistyczne doświadczenia daje im olbrzymią łatwość, a co za tym idzie – potrzebę, wchodzenia na tereny nieznane. A dość długo żyły z etykietami ludzi niezdecydowanych czy chaotycznych. Założenie, że wszyscy preferujemy korzystanie z tych samych mechanizmów myślenia, jest przejawem niewiedzy. A konstruowanie na postawie takiego założenia, ocen innych, może być druzgocące i wymuszać na zaetykietowanych osobach podejmowanie niekorzystnych dla siebie decyzji. Trenerzy FRIS® mogą godzinami opowiadać historie klientów, którzy latami ignorowali swoje preferencje poznawcze pod wpływem środowiska. Choć hasło „bądź sobą” może wydawać się banalne, to pozostawanie w środowisku pracy niezgodnym z naszym profilem psychologicznym powoduje, że jesteśmy w permanentnym stresie. FRIS® pomaga stawać się ekspertem siebie, co jest bezcenną wiedzą, gdy mierzymy się z ocenami innych. Zrozumienie siebie to najlepsze sito, by odsiać ziarno od plew sugestii, w których inni „chcą dla nas dobrze” :)
3. NIE WSZYSCY UCZYMY SIĘ TAK SAMO
Osoby, które pytałam o znaczenie jakie mógł mieć dla nich FRIS® podczas studiów, często mówiły o umiejętności uczenia się. Nie wszystkim nam po drodze z tymi samymi metodami. Styl poznawczy ma kolosalne znaczenie w tym, jakie metody nam sprzyjają, a które czynią z nauki horror. Na ile atmosfera otoczenia jest ważna, gdy przyswajasz wiedzę? Czy potrzebujesz wciąż nowych problemów by utrzymać zainteresowanie tematem? A może bardziej szczegółowe przygotowanie do zajęć, jest tym co powoduje, że nauka to przyjemny proces? Z wiedzą na temat swojego stylu myślenia łatwiej odkryć te ścieżki, którymi nauka biegnie nie tylko bezboleśnie, ale też satysfakcjonująco. Studia to też okazja do realizacji różnych projektów, zaangażowania się w działania poza samym kierunkiem studiów. FRIS® podpowiada w jakiego rodzaju aktywnościach rozwiniesz skrzydła, czy są to koła naukowe, czy może wyjazdy w ramach Erazmusa. A jeśli bierzesz udział w zespołowych projektach, styl poznawczy to doskonały indykator tego, w jakiej roli i na jakim etapie projektu wniesiesz największą wartość.
Spojrzenie na wybraną drogę zawodową na nowo
Doradcy zawodowi pracujący w biurach karier uczelni wyższych mówią, że FRIS® uruchamia nowe myślenie o wybranym kierunku zawodowym. Spojrzenie przez pryzmat predyspozycji i preferencji poznawczych powoduje, że możesz zobaczyć więcej możliwości w danej branży czy obszarze zawodowym. Zaczynasz zwracać uwagę na sposoby wykonywania zawodu, towarzyszący im poziom stresu, na dynamikę środowiska pracy czy rodzaje interakcji z ludźmi. Do jednego ogólnego puzzle-a, którym na przykład jest informatyka dokładasz kolejne, by na końcu zobaczyć konkretny obraz programisty, projektanta sztucznej inteligencji czy analityka big data.
Jeśli patrzysz na daną branżę wąsko, zaczynasz widzieć szerzej, analizować ważne detale związane z pracą na różnych stanowiskach. Jeśli toniesz w morzu możliwości, zaczynasz zawężać liczbę możliwości kierując się wiedzą o swoich preferencjach poznawczych i związanymi z tym potrzebami.
A jeśli już masz dokładny obraz swojej przyszłej kariery, to czy warto korzystać z diagnozy FRIS®? Zdecydowanie tak. FRIS® pokaże Ci w jaki sposób będziesz wykonywał zawód swoich marzeń. Możesz tę wiedzę wykorzystać do zrobienia osobistego audytu, z czym ci będzie w twoim wymarzonym zawodowym świecie bardzo po drodze, a z czym niekoniecznie. Dzięki tej wiedzy możesz lepiej pokierować swoim rozwojem i zbudować kompetencje – protezy w obszarach swoich awersji, które pomogą ci przejść przez mniej preferowane, a konieczne w twojej przyszłej profesji zadania.
Psychologia już od dawna mówi, że praca niezgodna z naszym profilem wewnętrznym naraża nas w najlepszym wypadku na marnotrawstwo talentu, a w najgorszym na permanentny stres. Ignorowanie swojego typu umysłowości, jak powiedział wybitny polski psycholog prof. Czesław Nosal, jest nie tylko oczywistym marnotrawieniem talentów, ale także obniża skuteczność działania.
W pracy warto być sobą
Drogi zawodowej warto zacząć szukać w sobie, aby później móc wybrać tę najbardziej satysfakcjonującą, w której naprawdę możemy być sobą. FRIS® daje ważne drogowskazy, bo styl poznawczy to ważna część Waszej mapy. Pytajcie o możliwość diagnozy stylu myślenia i działania FRIS® w biurach karier Waszych uczelni. Życzę Wam, żeby to było dla was ważne spotkanie ze sobą.
Uczelnie, które już korzystają z FRIS®: