gru
3
ABC Procesu FRIS®
Proces FRIS® to jeden najważniejszych powodów, dla których firmy zaczynają współpracę z trenerami FRIS®. Zazwyczaj to właśnie ta część metodologii zachęca liderów i właścicieli firm do wdrożenia FRIS® w swoich organizacjach.
Proces FRIS® to ogólny model przebiegu dowolnego procesu w firmie pokazany w prosty i praktyczny sposób. Łatwo przełożyć go na język każdego działu organizacji, a także na całość funkcjonowania firmy. Proces, czyli przebieg działań od pomysłu do wdrożenia. Proces FRIS® składa się z trzech etapów i czterech bloków. Jest to proste, praktyczne i łatwo przekładalne na firmową komunikację:
Proces FRIS® to termin, który będzie się pojawiał na blogu, w związku z tym zapraszam cię do zapoznania się z krótkim przewodnikiem po tym modelu.
Etap pierwszy to INICJOWANIE
Na tym etapie odbywa się wszystko to, co wymaga stworzenia czegoś, czego jeszcze nie ma. Obojętnie, czy pracujesz nad nową strategią, czy nowym produktem, wiąże się to z tworzeniem nowej koncepcji, nowej wizji, spojrzenia poza to, co już jest. To najbardziej abstrakcyjna część procesu, wymaga odwagi w przełamywaniu norm i standardów. Kluczowe zasoby potrzebne, by osiągnąć sukces na tym etapie to kreatywność, otwartość na zmiany, oryginalność myślenia, swoboda w improwizowaniu i eksperymentowaniu. Styl Myślenia, który najchętniej uczestniczy i jednocześnie posiada największy potencjał w rozwoju potrzebnych umiejętności na etapie inicjowania to WIZJONER.
Etap drugi to PRZYGOTOWANIE
Na tym etapie surowa koncepcja zostaje poddana weryfikacji. Jeżeli znajdzie pokrycie w realiach zostanie zamieniona w konkretne rozwiązania i plan ich wdrożenia. To nadal część teoretyczna twojej działalności, ale już osadzona w konkretach. Wymaga dobrego kontaktu z rzeczywistością i racjonalnego myślenia. Kluczowe zasoby prowadzące do sukcesu na tym etapie to umiejętność zarządzania dużą ilością informacji, dobra organizacja, wielopoziomowa analiza szans i zagrożeń i potrzeba dążenia do najlepszej jakości. Styl Myślenia, który najchętniej uczestniczy i jednocześnie posiada największy potencjał w rozwoju potrzebnych umiejętności na etapie przygotowania to BADACZ.
Etap trzeci to DZIAŁANIE: ZADANIA I LUDZIE
Na tym etapie odbywa się realizacja tego, co jest głównym zadaniem twojej firmy.
ZADANIA to najbardziej praktyczny blok procesu. W twojej firmie może to być etap produkcji, dystrybucji, sprzedaży lub każdej innej formy, w jakiej materializujesz swoją działalność. Wymaga efektywności i orientacji na wynik. Sukces w tej części to potrzeba domykania celów, łatwość w ustalaniu priorytetów i szybkość podejmowania decyzji. Styl Myślenia, który najchętniej uczestniczy i jednocześnie posiada największy potencjał w rozwoju potrzebnych umiejętności w obszarze zadań to ZAWODNIK.
LUDZIE to blok, który w zasadzie spina całość. To ta część całości, która dba o komunikację, relacje i rozwój zespołu. Wymaga kompetencji społecznych i naturalnej orientacji na człowieka. Kluczowe zasoby prowadzące do sukcesu w tym bloku to umiejętność rozwiązywania konfliktów, motywacji i rozpoznawania talentów, swoboda i sprawność w komunikacji zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz organizacji. Styl Myślenia, który najchętniej uczestniczy i jednocześnie posiada największy potencjał w rozwoju potrzebnych umiejętności w obszarze ludzkim to PARTNER.
Przykładowy Proces FRIS® dla zespołu
O ile Proces FRIS® często może odnosić się do preferencji indywidualnych każdej osoby, to największą wartość wnosi przy określeniu potencjału całego zespołu. Spójrzmy na poniższy przykład:
Silnie zaznaczona Perspektywa STRUKTUR oznacza sprawne realizowanie działań na wysokim poziomie szczegółowości, charakterystycznych dla Badaczy, np.: wielokryterialne decyzje, gromadzenie i analiza danych, tworzenie planów i harmonogramów, optymalizowanie rozwiązań, zapewnianie wysokiej jakości, czy zarządzanie dokumentami.
Przewaga STRUKTUR oraz DEFICYT IDEI oznacza jednak, że zespół może mieć problem z podejmowaniem ryzyka związanego z nowymi pomysłami, nowymi technologiami, czy zmianą obowiązujących zasad. Może to prowadzić do wyboru rozwiązań konwencjonalnych, wtórnych, ale bezpiecznych.
Oczywiście to jedynie wstęp do szczegółowej analizy relacji oraz poszukiwań do najlepszego sposobu współpracy pomiędzy członkami zespołu.
To wszystko?
Jest duże prawdopodobieństwo, że zastanawiasz się teraz, na czym polega sekret tak prostego modelu, który w zasadzie po prostu odzwierciedla rzeczywistość. Otóż okazuje się, że każdy z nas z natury uczestniczy chętniej w jednym z tych bloków procesu, a mniej w pozostałych. Jest to związane ze Stylem Myślenia i preferencjami poznawczymi, które ułatwiają rozwój potrzebnych na każdym etapie zasobów. Implikacje w związku z tym prostym odkryciem są bardzo poważne. Styl Myślenia powoduje, że osoby uczestniczące w poszczególnych częściach procesu mogą się tam czuć i być produktywnymi bądź też zupełnie odwrotnie. Ponadto skład zespołu, w którym przeważa określony Styl Myślenia, a w deficycie są pozostałe, oznacza także specyficzne wyzwania dla niego samego jak i całej organizacji.
Jeśli nie jesteś fanem gaszenia pożarów i zarządzania zespołami, który nerwowo przenosi zasoby na najpilniejsze sprawy, jesteś za to wyznawcą dobrze zorganizowanego procesu – Proces FRIS® jest na pewno modelem, który warto przymierzyć w twojej firmie lub zespole.
Tymczasem zapraszam cię do lektury serii artykułów FRIS® w pracy.